מעגל שקט: שעה של רוק, מטאל ואבק. תכנית 2

Om. ממש כך. אום. אוםם. אוםםם. אל סיזנרוס וכריס האקיוס, בס ותופים בהתאמה, שניהם בוגרי Sleep – הלהקה, האגדה ומבין השגרירות הראשיות של ממלכת בלאק סאבאת' בשנות ה90. לקח להם לא מעט זמן לחזור וליצור אחרי הפירוק השקט של סליפ לקראת סוף העשור הקודם; מה שבלט מאד על רקע החריצות הבלתי מתפשרת של הגיטריסט מאט פייק, הצלע השלישית בהרכב המלכותי ההוא וגם בהרכב שלפניו, Asbestos Death. פייק לא קפא על השמרים, הקים את High on Fire (תכנית 1) והשאר הסטוריה ידועה ומציאות בועטת.

ב2004 החליטו סיזנרוס והאקיוס להתאגד יחדיו בהרכב חדש, Om, תוך שמירה אדוקה על עובדת היותם חטיבת קצב. נכון, ללא גיטרה, רק בס גרובי ובומבסטי ותופים שמלווים אותו ליצירת המנוני מדיטציה רפטטיביים ומנותקים מכל צלם הגיון. אלבומם החדש, Pilgrimage (שדרת סאות'רן לורד, פינת סטיב אלביני) מציג בצורה הטובה והמלוטשת ביותר את מה שהספיקו ליצור בינתיים לאורך שני אלבומים ושני אי.פי'ז קודמים: שורות שורות של מקדשי צלילים עמוקים וארוכים, מקבילה מוזיקלית חיה ונושמת למסע יחידני ומתיש אל פסגת הר גבוה, אולי הגבוה ביותר בעולם. בתוספת ליריקה הזויה ששאובה ממקורות פסיכדליים שמיימיים, Om מפיקים מנטרות דיסטורשניות מזדחלות ודחוסות להפליא. כאשר הם מתרגמים אותן להופעה חיה, החוויה המתפרצת מהמגברים הענקיים שלהם היא ענקית לא פחות; היא מיוחדת, אם לא נדירה.

אז… היי, אתם.
תבואו לראות אותם אצלנו, פה, בארץ, בחודש הבא.

הולך להיות כל כך יפה.

פרטים בפלאייר המצורף בתפריט הבוטיק, ויש אפילו קבוצת אירוע בפייסבוק.

***

פלנטות מחייכות, ענני כוכבים מנצנצים ומטאורים משייטים בחלל. כוכב הלכת המרוחק של Monster Magnet נשאר הצבעוני ביותר בכל היקום כולו ובכל יקום מקביל לו, אם קיים כזה ואם ניאלץ להמציא אחד. אחרי שבשנים האחרונות הידיעות היחידות מכיוונם התקבלו בצורת שלל עלילות סמים מדאיגות מצד סולן ומנהיג הלהקה, דייב ווינדורף חוזר לעמוד בראש החבורה שלו באלבום שעושה הנחה להארד רוק המסורתי שלהם לטובת מנת פסיכדליה גדושה עוד יותר מהרגיל. ואיך יותר ראוי לחגוג את זה, אם לא בקאבר ל 2,000 Light Years From Home האלמותי של הרולינג סטונס?

4-Way Diablo, האלבום החדש והשביעי במספר של מנסטר מאגנט שוחרר השבוע לאוויר העולם כמעט ללא יחסי ציבור. אתר הלהקה, שעודכן בעצם קיומו של האלבום מספר ימים ספורים בלבד לפני תאריך היציאה הרשמי הפנה בשורת טקסט צנועה לכתובת המייספייס, וידיעות אודות התקדמות ההקלטות נחשבו למחזה נדיר למדיי. ואולי כל אלו באים להעיד על הנישה הקטנה של הלהקה; נישה שגם בהיותה מצומצמת וסגורה יחסית, מורכבת מקהל אדוק שיודע בדיוק למה לצפות, איך לצפות ומתי לצפות מבלי הפצצת יתר של פירוטכניקות שיווקיות כאלו ואחרות. האמת היא, שלמנסטר מאגנט יש כל כך הרבה דברים שהם שלהם, רק שלהם, ותמיד עולה התחושה לגביהם כאילו מי שצריך להכיר אותם – כבר מ-ז-מ-ן מכיר אותם. מי שלא – לא. שלהם? הכל! הדמיון הביזארי, והמילים הלא קשורות, והקליפים המשעשעים על סף מביכים, והרוקנ'רול המושחז, ועטיפות האלבומים, והלוגואים, וחללית אם מאובקת שתקועה כבר כמעט עשרים שנה בתוך חוברת קומיקס מדע בדיוני אינפנטילי במיוחד.


Monster Magnet – Negasonic Teenage Warhead : 1995

הלהקה שייבאה אל תוך שנות ה90 את עולמות התוכן הכימיקליים של Hawkwind מגובים בג'אמים מפומפמים ואגרסיביים של הנדריקס (אותם פיתח לתקופה מסויימת גיטריסט הלהקה, אד מאנדל, ביחד עם הרכב צד בשם The Atomic Bitchwax) אמנם התבססה כבר מההתחלה על כל מה שנעשה כבר קודם, אבל בד בבד הצליחה ליצור תערובת חדשה של הארד רוק פסיכדלי ייחודי רק לה. זו לא רק המוזיקה – זו היישות הכוללת שעונה לשם מנסטר מאגנט. מזדקנת אמנם, אבל עדיין עם המון ניצוץ בעיניים.

***

Alice in Chains. כך בדיוק אני מסכמת את Over the Under של Down. האלבום לא שינה את עולמי מקצה לקצה; הוא לא גילה לי משהו שלא ידעתי קודם; הוא לא חשף כישורים חדשים של חברי הלהקה; הוא לא גילם שינוי דראסטי בגישה המוזיקלית. אבל הוא כן הצליח להשתחל לתוך חלל מסויים וריק מאד שהשאירה אחריה אליס, חלל שקיים פעור כבר שנים ונדחק, סליחה, הודחק בכוח לפינה אפרורית.

מדובר באלבום פוסט טראומה לכל דבר, כפי שמעיד עליו שמו (ביחד עם קריצה לכיוון In Through the Out Door של זפלין, בהמשך לקריצה הדומה באלבומם הקודם, A Bustle in Your Hedgerow): הוא מעיק, מעצים, עצוב, מלנכולי ומחזק בעת ובעונה אחת, והוא נושא על גבו מטען רגשי עצום: אם זו הסופה קתרינה שהחריבה עיר שלמה, הרצח של דיימבאג שהחריב אגדה שלמה או התמכרויות אפלות שהחריבו עשור שלם של יצירה אישית – כל החורבנות כולם מאוגדים בו יחדיו. Nola, אלבומם הראשון מ 1995, דימה את התמלאות שמי הלהקה, ובעיקר אלו של פיליפ אנסלמו, בענני גשם כבדים. באלבום השני השמיים כרעו תחת העומס והתנפצו על הקרקע בקול גדול. ב Over the Under הגיע הזמן לאסוף את השברים, לאזור כוחות ולהמשיך הלאה, למרות שלא כל כך קל. שום דבר לא קל בחיים.

אחרי שמסירים מעל Down ואלבומם החדש את הגדרות הסופרגרופ-מטאל-דרומי הצפוית, נותרים ביד עם אלבום הארד רוק מטאלי בהפקה בסיסית ביותר. ההשפעות הדרומיות עדיין שם, אבל התחושה המועברת הפעם היא לאו דווקא המישמש המוכר של לנרד סקנרד ולד זפלין או בלאק סאבאת', אלא של… אליס. ההגשה הווקאלית? אליס, יותר מתמיד. ההרמוניות ועומק השירים? אליס, לחלוטין. המועקה, ההעצמה, העצבות, המלנכוליות וההתחזקות בעת ובעונה אחת? לא לא לא, אין יותר אליס מזה. נראה ש Over the Under פורט יותר מכל על תחושת החוסר שהותירה אחריה דווקא אליס. בימים בהם הגוויה המהלכת שלה חורשת סיבובי הופעות כאילו אין מחר, האחיזה הזו היא יותר ממתבקשת, ונעשית באופן הטבעי ביותר דווקא עם Down.

עוד במעגל שקט עוד במעגל שקט: אם כבר בסאות'רן עסקינן, Maylene and the Sons of Disaster מספקים את הסחורה; </ Electric Wizard, ענקי הדום המסטולי הוציאו אלבום חדש ומעודן למדיי ו Zoroaster הם (עוד) ייבוא משגע של סלאדג'/דום רצחני מאטלנטה. Hawkwind, The Atomic Bitchwax, Sleep וגם…

Witchcraft, להקת דום/רוק שבדית מקסימה הוציאה בחודש שעבר את אלבומה המלא השלישי, The Alchemist. לאחרונה הם מקבלים תשומת לב מיוחדת בארה"ב תודות לראיונות עם Down בהם חברי הלהקה מציינים אותם כקטליזטור יצירתי, והשמחה גדולה, גדולה. אני לא צופה להם סטארדום מטורף, אבל הערכה נוספת לא תזיק. למזלנו, חנופה עיוורת למעריצים שיילכו ויגנבו מוזיקה היא לא הדרך היחידה לקבל קצת תשומת לב אוהדת.

תחשבו על זה; אבל בעיקר תהנו.

מעגל שקט
מעגל שקט, תכנית 2
57 מ"ב, 62:12 דקות

להאזנה והורדה ב iCast

רשימת שירים …

***

1. Om – Unitive Knowledge of the Godhead
Pilgrimage, 2007, Southern Lord
Offical | MySpace | Buy

2. Hawkwind – Assault & Battery, Pt. 1
Warrior on the Edge of Time, 1975, United Artists
Official | MySpace | Buy

3. Monster Magnet – 2,000 Light Years From Home
4-Way Diablo, 2007, SPV
Official | MySpace | Buy

4. Monster Magnet – 4-Way Diablo
4-Way Diablo, 2007, SPV
Official | MySpace | Buy

5. The Atomic Bitchwax – Liquer Queen
||, 2000, Tee Pee
Official | MySpace | Buy

6. Down – Nothing in Return (Walk Away)
III: Over the Under, 2007, Warner Bros.
Official | MySpace | Buy

7. Maylene and the Sons of Disaster – Darkest of Kin
||, 2007, Ferret
Official | MySpace | Buy

8. Electric Wizard – Witchcult Today
Witchcult Today, 2007, Rise Above
MySpace | Buy

9. Witchcraft – Samartian Burden
The Alchemist, 2007, Candlelight
Official | MySpace | Buy

10. Zoroaster – Terminally Charged
Dog Magic, 2007, Battle Kommand
MySpace | Buy

11 Sleep – Holy Mountain
Holy Mountain, 1993, Earache
@ Tee Pee Records | Buy

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “מעגל שקט: שעה של רוק, מטאל ואבק. תכנית 2

  1. (כתבתי בטעות בפוסט למעלה, אני מעביר גם לכאן)
    אחלה. נהניתי מאד. אגב בהמשך למה שכתבת על BARONESS בתכנית הקודמת, אני חושב שכדאי לך לתת להם עוד צ'אנס. גם אני לא לגמרי התחברתי אליהם בפעמים הראשונות ולקח לי בערך חודשיים לחזור אליהם וממש לגלות אותם מחדש. נכון שהם נשמעים כמו גרסא מעודנת של מסטודון והכל אבל הם עדיין מעניינים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s