גלגולו של אלבום

הרכב הרוק הסיאטלי Harvey Danger שיחרר זה לא מכבר את אלבומו מהשנה שעברה, Little by Little, להורדה מלאה וחינמית מהרשת. באתר הרשמי מנו חברי ההרכב את הגורמים להחלטה, והבהירו את הסיבה להפצת המוזיקה שלהם בחינם. "אנחנו לא חבורה של מרקסיסטים מזוייפים", הם כותבים, "אלא פשוט מנסים להיות קפיטליסטים חכמים על מנת שנוכל להתקיים מהיותנו מוזיקאים". לדבריהם, בחרו לנצל את גל הורדות המוזיקה הפופולרי לטובתם – הם חדורי אמונה בכך שמי שאהב את מה שהוא שומע, יקנה את האלבום, אותו הציעו במקביל גם למכירה בהפצה עצמאית. הם מעולם לא התנגדו לחברות תקליטים, אלא בחרו להפיץ את אלבומם חינם אין כסף, כולל הבוקלט וקבצי מידע מצורפים – בתור ניסוי: גם אם המאזינים לא ישלמו בסופו של דבר על האלבום, הם עדיין יזכו להיחשף למוזיקה של ההרכב ואולי אפילו להפיץ אותה הלאה.

כואב, כואב להיות נסיוני. עטיפת האלבום

למרות הרעיון היפה והנסיון השאפתני להוכיח לכל המטאליקות של תעשיית המוזיקה שמעריצים אמיתיים יכולים גם להוריד מוזיקה וגם לקנות אותה מבלי שיבעטו אותם לבתי משפט, הודיע ההרכב לאחרונה על חתימה עם חברת התקליטים חביבת האינדי Kill Rock Stars, שתפיץ את האלבום בחודש הבא במהדורה חדשה, בסדר שירים אחר, בבוקלט שונה ובלווית מספר שירי בונוס. נכון לרגע זה האלבום החינמי עדיין ממשיך להיות מוצע להורדה, כך שיכול מאד להיות שחברי ההרכב עדיין לא הרימו ידיים לחלוטין והשת"פ עם חברת התקליטים נועד להרחיב את הפצת האלבום בחנויות המוזיקה בלבד ותו לא. הניסוי שלהם עדיין ממשיך להתגלגל – אבל מראה סימני חולשה, או אולי – הכרה איטית של המציאות המוזיקלית הנוכחית ברשת. הדרך להתפרנסות המסתמכת בעיקרה על הורדות מהאינטרנט עוד ארוכה מאד, במיוחד שהציפייה היא שישלמו על המוזיקה לאחר שכבר הוענקה בחינם. השאלה היא האם באזז והפצת הבשורה המוזיקלית מפה לאוזן וירטואלים יכולים באמת לסייע או שמא מדובר בפיקצייה רומנטית בלבד? על פי תוצאות הניסוי של Harvey Danger נראה שעדיין לא הגיע היום בו יוכלו להקות להתפרנס אך ורק ממכירות אינטרנטיות, על אחת כמה וכמה לנוכח איומי ההורדות הלא-חוקיות. מה שעשו חברי ההרכב הוא בעצם לשלב בין תרבות הסול-סיק לבין שאיפה לקבלת הערכה כספית על המוזיקה שלהם, שילוב שכנראה עדיין לא בשל מספיק על מנת להפיק תועלת של ממש.  אולי, אבל אולי – יהיה כדאי לנסות שוב עוד כמה שנים.

מודעות פרסומת

7 מחשבות על “גלגולו של אלבום

 1. ליהי,אני מופתעת (ושמחה)כל פעם מחדש על הפוסטים היומיים!ולהיות בין הראשונים שקוראים אותם זה בכלל כיףן(היתרון בלעבוד לילה.)
  לדעתי אוהבי מוזיקה אמיתים כן יקנו את הדיסק,למרות שאפשר להוריד בחינם,כי איזה ריגוש בלהחזיק איזשהו חלק מהמוזיקה..אפילו שזה MASS PRODUCATION ולעוד אנשים יהיה את זה..וחוצמזה שלי תמיד עולה בראש תמונה של אמן מורעב כל פעם שאני מורידה שיר..

 2. זה רק מראה שכל ה"אנטי" שיש נגד חברות התקליטים וכל הצהרות ה"עשייה עצמאית ברשת" לא עומדים במבחן המציאות. קראתי לא מזמן על להקה שטענה שאין לה צורך בחברת תקליטים היות והיא מוכרת לבד את האלבום שלה ברשת. אני לא יודע לכמה זמן, לא יודע אם הם עדיין קיימים בכלל. ניחוש שלי ש-לא… חברת תקליטים היא מאסט לדעתי, מעטות ההוצאות העצמאיות אם בכלל שהצליחו ובגדול. אין מה לעשות. בשביל כבוד צריך לעבוד, ובשביל דחיפה והכרה אמיתית צריך לשלם. זה אולי נשמע קצת מעוות ולא פייר אבל זו העובדה בשטח. בלי חברת תקליטים תומכת אין כמעט סיכוי להצלחה. כמובן שהצלחה היא דבר יחסי, והצלחה של הרכב כמו הארווי דיינג'ר האלה היא לא אותה הצלחה שמצופה מ,נאמר, הצ'ילי פפרז. אבל הצ'ילי פפרז כבר עשו את שלהם מבחינת מכירות וקנו לעצמם את השם. להקות חדשות ופחות מיינסטרימיות ממש לא יכולות להרשות לעצמן להתפנק, לדעתי.

 3. מובן שלהקה לא יכולה להתפרנס רק מהורדות ומכירות דיגיטליות, אבל היא כן יכולה, כמו במקרה של הארווי דיינג'ר, לשחרר אלבום שלם לרשת ולקבל על כך ימבה יחצ"נות חינם מבלוגים למיניהם ששמחו לדבר על האלבום שמשוחרר ישירות בחינם (היי, אני קראתי על זה בבלוגים כשזה יצא), ו*אז* לסגור עסקה עם לייבל כמו KRS להוצאת האלבומים הבאים שלהם. ההחלטה להוציא את אותו האלבום שוב היא עקומה בעיניי ולא תביא להם מי יודע מה מכירות (כי תכל'ס, למה לקנות כשכבר הציעו לך את כל הסיפור, בוקלט והכל, להורדה?), במקומם הייתי סוגר עם KRS על האלבום הבא ואלה שאחריו. המודל הזה, של יצירת קהל דרך הורדות ואז חתימה בלייבל והוצאת מוצר למכירה, דווקא יכול לעבוד.

  אנד אין רילייטד ניוז, גם Someone still loves you Boris Yeltsin חתמו השבוע (אצל Polyvinyl Records).

 4. מסכים עם גיאחה.
  הרווח העיקרי הוא ביחצ"נות ובפירות עתידיים.
  אגב, לדעתי העניין של חברות תקליטים חשוב יותר ללהקותבקטע של מגנוני הפצה יותר מאשר להקלטות אלבומים.
  אם המוסיקה תמצא חן בעיני, אני בטוח אקנה את האלבום במידה ואתקל בו בחנות הדיסקים הקרובה (לא שיש חנות קרובה, אבל ברמת העקרון:) ולא רק בגלל שאני מכבד את הצעד שעשתה הלהקה.
  למרות שאף אחד עדיין לא הכריז על זה כטרנד, יש אנשים כמוני (וכמו טוויגי) שקונים דיסקים אפילו יש "בחינם" ברשת.
  גם בגלל המוסר, גם בגלל הריגוש.

 5. עוד אחד שמסכים עם גיאחה. הופ זה הופך להיות טרנד.

  יש אמת בטענה שהכל זה ענין של חינוך. אני וכנראה אתם שייכים לדור שידע עולם מוסיקה לפני עידן האינטרנט (נכון היו קלטות, אבל זה לא אותו הדבר בכלל). פעם לקניית דיסק היה ערך חוויתי משלו. ה-מצווה, במידה מסויימת.
  היום זה אחרת, דור שלא ידע את יוסף… לא כולם מרגישים ככה. למעשה ניתן ללמוד לדכא את החוויה הזו. במיוחד שהיא לא היתה קיימת ממש עם שורשים.

  חברות ההפצה מיועדות לחובבי המוסיקה העצלים נקרא לזה, אלה שצריכים שיחפשו בשבילם ויזרקו להם לפנים – הנה הדבר הבא. ביום שכולם יהיו מחוברים לאינטרנט אני חושב שזה יהיה הסוף של חברות ההפצה, כמו שחנויות דיסקים הולכות ונסגרות או מסבות עצמם לספריות DVD .
  האנטי שאהוד דיבר עליו בא גם מכיוון האומנים שלא רואים שקל/דולר ממה שהם יוצרים.

  אני לא מחדש הרבה, אבל מישהו אי שם צריך לחשוב על מודל עסקי מתאים לדור האינטרנט. זה לא גלגל שאפשר להחזיר לאחור.

 6. כן, גם אני מצטרפת לטרנד. למרות שלא ממש ברור לי השיקול של KRS, להוציא מחדש את האלבום. כמה שירי בונוס אמורים לעשות כזה הבדל? … בכל אופן, אני שמחה לבשר שבזמנו אכן רכשתי את האלבום ואף תרמתי ללהקה בנוסף סכום עתק של דולר וחצי – תראו מה זה, אי אפשר לעצור אותי. אני את שלי עשיתי, וברשותם את שירי הבונוס אשיג בזמני החופשי ובצורה חופשית למדיי. 🙂

 7. כולם כתבו פה על מודלים עסקיים, הפצה בחינם מול הפצה מסחרית וכו', אבל אף אחד לא אמר איך האלבום. הם טובים, החבר'ה האלה?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s